ENDÜSTRİYEL VANA NEDİR? FABER ENDÜSTRİYEL VANALARI SANAYİMİZİN HİZMETİNDE.

ENDÜSTRİYEL VANA NEDİR? FABER ENDÜSTRİYEL VANALARI SANAYİMİZİN HİZMETİNDE.

 

ENDÜSTRİYEL VANA NEDİR?

Vanalar endüstriyel ve domestik olmak üzere başlangıçta iki bölümde incelenebilir. Endüstriyel vanalar daha çok sanayide, değişik akışkan devrelerinde ve daha yüksek basınç, daha yüksek sıcaklıklarda hizmet verirler. Ağır hizmet vanalardır.

Boru tesisatında kullanılan hat kesme ara elemanlarıdır. Boru çaplarına, sistemin sekline ve sistem basıncına göre sekli ve ismi değişiklik gösterir.

2" - 12" arası ANSI 125 ve PN 10 Flanşlı tipte çeşitleri Ayrıca özel projeler için dişli/yivli tipleri ile süpervizyon anahtarlı tipleri mevcuttur.

 

ENDÜSTRİYEL VANA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Endüstriyel vanalar endüstrinin her dalında, prosesinde kullanılan geniş bir ürün, ölçü ve malzeme çeşitliliğine sahiptir. Genel itibariyle endüstriyel vana gurubunda aşağıdaki çeşitleri sayabiliriz:

 

  • Pistonlu vana,
  • Glob vana,
  • Küresel vana,
  • Kelebek vana,
  • Sürgülü vana,
  • Çek Vana
  • Doğalgaz Vanası

Pistonlu vana

Pistonlu vanalar; bir milin ucuna bağlı pistonun, akışkan geçiş deliğine yerleştirilmiş, metal olmayan conta paketleri içinden geçirilip, indirilip, kaldırılması ile akışkan geçişini kesip, açarak görevlerini yerine getirirler.

Kelebek Vana
Kelebek vana akışı, sirküler bir diskin dönmesi ile sızdırmazlık yüzeyine basarak boru hattında akışı kesmesi şeklinde kontrol eder, Kelebek vana hem açma/kapama ve hemde oransal kontrol amaçlı kullanılır.

Küresel Vana
Küresel vana, plug vana ile benzerlikler gösterir. Fakat, bir küre içindeki bir delikten akışın geçmesine olanak tanır. Küre 90° blok halinde döndüğünde akışı keser. Sızdırmazlık kürenin metal yada elastomer contalara basması ile sağlanır. Bu vana, açma kapama veya oransal kontrol uygulamalarında kullanılır.

Glob Vana
Glob vana bir plugın kendisine uyumlu olan ve vana merkezinde bulunan bir oturma yüzeyine(sit) basarak kapama yapan bir vanadır. Plugın yükselmesi akışın geçişine izin verir. Glob vana açmak kapama uygulamalarında kullanıldığı gibi özellikle oransal kontrol amaçlıda kullanılır.

Sürgülü Vana
Sürgülü vana, esas olarak açma/kapama uygulamaları için kullanılan genel hizmet vanasıdır. Vana düz bir yüzey, disk veya sürgü ile kapanır ve akışı keser.

Çek Vana
Çek vana geri akışı önlemek için dizayn edilmiştir. Akışkan arzu edilen yönde akarak vanayı açarken geri akış ise vanayı kapamaya zorlar.

Doğalgaz vana

Doğalgaz tesisatında gaz akışını kesmek ve kapamak için kullanılır. Küresel vana ya benzerlik gösterir.

ÖZEL PROJE GELİŞTİREBİLİR MİYİZ? BİRLİKTE ÜRÜN, ÇÖZÜM GELİŞTİRME PROJE SİYAPABİLİR MİYİZ?

Vana, motorlu vanalar, pirinç bağlantı parçaları, aktüatörler vb. akış kontrol sistemlerinde üretiminize, ürününüze ve projenize yönelik çalışmaları birlikte yürütebiliriz. En etkin, en verimli ürünü, sistemi ve çözümü geliştirme konusunda ortak çalışmalar yürütebiliriz. Arge, ürge bölümümüz her zaman yanınızdadır. Lütfen teknik işler koordinatörlüğümüz ile irtibata geçiniz.

www.fbr.com.tr

ENDÜSTRİYEL VANA NEREDE BULABİLİRİM?

Endüstriyel vana gurubun, motorlu, aktüatörlü vanaları, pistonlu vanaları Faber, FBR’de bulabilirsiniz. Bölgenizdeki Faber bayisinden ürün temin edebilirsiniz. Detay bilgi ve teknik destek için sitemizi ve sosyal sayfalarımızı kullanabilirsiniz.

www.fbrvalve.com.tr

Kaydet
Previous article FABER PİSTONLU VANALARI OTOMASYONDA VERİMLİLİK SAĞLIYOR.
Next article FABER ÜSTÜN ÖZELLİKLİ KELEBEK VANALARIYLA AKIŞKAN SİSTEMLERİNDE GÜVEN SUNUYOR