FABER KELEBEK VANALAR WAFER VE LUG MODELLERİYLE SANAYİMİZİN HİZMETİNDE

FABER KELEBEK VANALAR WAFER VE LUG MODELLERİYLE SANAYİMİZİN HİZMETİNDE

KELEBEK VANA NE DEMEKTİR?

Akışkan hatlarında kullanılan, akışkanın geçişini tamamen ve kısmen kapatmaya, açmaya yaranan vana türüdür.

FBR, Faber Kelebek Vanalar hafif olmaları, fazla yer kaplamamaları, montaj kolaylığı gibi birçok sebeplerle son dönemlerde kullanımı hızla artan bir vanadır.   

Kelebek vanalar açma, kapama, körleme ve kısmi regülaj fonksiyonlarına sahiptir.

FABER KELEBEK VANALAR NERELERDE KULLANILABİLİR?

Faber Kelebek Vanaları; su arıtma ve dağıtma sistemleri, ısıtma, havalandırma, yangın tesisatları, deniz suyu, hidrolik devreleri, gıda ve kimya, petrol ve gaz proseslerinde kullanılır.

Faber Kelebek Vanaları Wafer ve Lug tip olmak üzere 2 ayrı tip olarak TS 11341, EN 593 standartlarına uygun olara üretilmektedir. Kelebek vanalar, pompa, pislik tutucu, çekvalf, çok yollu vana, basınç düşürücü fibi flanşlı döküm malzeme bazlı malzelerin üstüne, flanşların arasına monte edilebilir.

Kireçlenme, blokaj ve sızıntı problemi yoktur. Diğer vana tiplerine göre daha küçük ve hafif olması itibariyle montajı kolaydır, az yer kaplar. Otomatik kontrol sistemlerine uygundur.

FABER KELEBEK VANA ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Gövdeleri GG25, GGG40, GGG40.3, GS-C25 ve paslanmaz çelik malzemelerden Döküm tekniği ile imal edilemektedir. Kumanda mili olarak AISI 420, AISI 304 ve AISI 316 malzeme kullanılmaktadır.

DN 25 den DN 1200 ölçüleri arasında ve DN 200 ölçüsüne kadar PN 16 ve daha büyükleri PN 10 basınç sınıflarında üretilmektedir. Daha çok DN 300 e kadar olan ölçüleri sıklıkla, DN 350 den büyük ölçüler ise daha az sıklıkta kullanılmaktadır.

Kelebek vana tepe flanşlları ISO 5211 e uygun olarak üretilerek, pnömatik, elektrikli veya hidrolik aktüatör kullanımına imkan sağlamaktadır. 

KELEBEK VANA KOLLARI

Faber Kelebek Vana Kolları DN 25 ile DN 200 e arası korozyona, kırılmalara dayanıklı özel alaşım alüminyum malzemeden, DN 200-DN 300 arası ise çelik malzemeden üretilmektedir. DN 350 ve daha büyük ölçüler ise redüktör ile birlikte piyasaya sunulmaktadır.

Vana kolları değişik açılım pozisyonlarında sabitlenerek kilitlenerek. Faber vana kollarında açılım pozisyonları daha kısa aralıklarla olduğundan daha geniş açılım pozisyonuna sahiptir.

KELEBEK VANA KLAPELERİ

Vana Klapeleri GGG40, AISI 316 Paslanmaz Çelik, Alüminyum Bronz ve Teflon kaplı malzeme seçenekleri mevcuttur.

GGG40 Nikel Kaplı Klape:  Su arıtma ve dağıtma sistemleri, ısıtma, havalandırma, yangın tesisatları 

AISI 316 Paslanmaz Çelik: Yüksek hassasiyet ve özellikli tesisatlar ve kimyasallar

Alüminyum-Bronz Klape:  Deniz suyu uygulamaları  

Kelebek vanalarda sit olarak, sızdırmazlık elemanı olarak EPDM, NBR, VITON ve PTFE malzeme kullanılabilmektedir. Kullanım yerine, akışkan türüne, basınç ve sıcaklık değerlerine göre bu malzemelerden herhangi birisi tercih edilebilmektedir. Daha çok EPDM sitli malzemeler standart olarak üretilmekte ve kullanılmaktadır.   

KELEBEK VANA CONTALARI, SİT’LERİ

EPDM Sit: Genel kullanım, Min -50 C ile Max +130 C Akışkan Sıcaklıklarında

NBR: Yağlarda, hidrolikte, Min -10 ile Max +100 C Akışkan Sıcaklıklarında

VITON: Min -25 ile +230 C Akışkan Sıcaklıklarında

PTFE: Kimyasallarda ve Min -25 ile +200 C Akışkan Sıcaklıklarında

Kendinden contalıdır. Montajda ayrıca klingrit conta, yağ gibi başkaca bir yardımcı malzeme gerektirmez. Taşıması, stoklaması ve montajı daha kolay ve ekonomiktir. Küresel tip vanalarda, özellikle ara konumlarda yaşanan conta sıyırması, küre yüzeyi hasarı ve sızdımazlık problemleri kelebek vanalarda yoktur. Tesisatta oluşturacağı basınç kaybı çok düşüktür. Bu özellikleriyle daha az enerji tüketirler, tesisatta ses ve vibrasyon oluşturmazlar.

Kelebek vanalar manuel olarak kol ile, dişli kutusu tabir edilen ekipmanla redüktörle ve aktüatörle kullanılabilirler.

Faber kelebek vanaları kullanım süresince herhangi bir bakımn gerektirmezler. İşletim süresince ve zaman zaman gerçekleştirilecek açma/kapama işlemi yeterlidir.

KELEBEK VANA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

GENEL İTİBARİYLE, BAĞLANTI YAPISINA GÖRE KELEBEK VANALAR

A- FABER WAFER TİP KELEBEK VANALAR

Flanş civata delikleri dişsiz olup, iki flanş arasına civata-somun kullanılarak monte edilir.  DN300 e kadar ölçüler PN6/PN10/PN16, DN 350den büyük ölçüler ise PN10/PN16 standartına sahip flanşlara takılabilir.  

Maksimum Çalışma Basıncı DN 25 ile DN 200 arası için PN 16

Maksimum Çalışma Basıncı DN 350 ile DN 600 arası için PN 10

B- FABER LUG TİP KELEBEK VANALAR

Flanş civata deliklerine diş çekilmiş vanalardır.  İki flanş arasına veya tek bir flanşa somuna ihtiyaç duymadan direk gövdedeki dişlere sıkılacak civatalarla monte edilebilen kelebek vanalardır. Hat sonlarına bağlanabilir ve %100 sızdırmazlık sağlayacak şekilde Körleme vanası olarakta kullanılabilir.

Lug tip kelebek vanalar kullanıldığında, flanşlardan biri söküldüğünde, vana diğer flanş üzerinde kalarak kapama görevi yapmaya devam edebilir. Örneğin flanşlı pompaların tesisata bağlantısında Lug tip kullanıldığında, gerektiğinde pompa gövdesi, kelebek vanadan bağımsız olarak tesisattan sökülebilir.  Flanş bağlantı standartı DN 25 ile DN 300 arası PN16, DN 350 ile DN600 arası PN 10 dır.

Maksimum Çalışma Basıncı DN 25 ile DN 200 arası için PN 16

Maksimum Çalışma Basıncı DN 350 ile DN 600 arası için PN 10

KELEBEK VANA NERELERDE KULLANILABİLİR?

Tekstil, arıtma, kimya, gıda, içeçek ve ilaç sanayiinde çeşitli proseslerde, makine imalatlarında kullanılmaktadır.       

ÖZEL PROJE GELİŞTİREBİLİR MİYİZ? BİRLİKTE ÜRÜN, ÇÖZÜM GELİŞTİRME PROJE SİYAPABİLİR MİYİZ?

Vana, motorlu vanalar, pirinç bağlantı parçaları, aktüatörler vb. akış kontrol sistemlerinde üretiminize, ürününüze ve projenize yönelik çalışmaları birlikte yürütebiliriz. En etkin, en verimli ürünü, sistemi ve çözümü geliştirme konusunda ortak çalışmalar yürütebiliriz. Arge, ürge bölümümüz her zaman yanınızdadır. Lütfen teknik işler koordinatörlüğümüz ile irtibata geçiniz.

www.fbrvalve.com.tr

FABER KELEBEK VANAYI NEREDE BULABİLİRİM?

Endüstriyel vana gurubun, motorlu, aktüatörlü vanaları, pistonlu vanaları Faber, FBR’de bulabilirsiniz.

Bölgenizdeki Faber bayisinden ürün temin edebilirsiniz

Detay bilgi ve teknik destek için sitemizi ve sosyal sayfalarımızı kullanabilirsiniz.

www.fbr.com.tr

 

 

 

KaydetKaydet
Previous article FABER TEPE FLANŞLI PİRİNÇ DİŞLİ KÜRESEL VANALARI TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN, YERLİ ÜRÜNDÜR.
Next article FABER SOLENOİD VANALARI, VALFLERİ BUHAR, SU, YAKIT AKIŞKAN HATLARINDA OTOMASYON İLE VERİMLİLİK ARTIŞI SAĞLIYOR.