FABER SOLENOİD VANALARI, VALFLERİ BUHAR, SU, YAKIT AKIŞKAN HATLARINDA OTOMASYON İLE VERİMLİLİK ARTIŞI SAĞLIYOR.

FABER SOLENOİD VANALARI, VALFLERİ BUHAR, SU, YAKIT AKIŞKAN HATLARINDA OTOMASYON İLE VERİMLİLİK ARTIŞI SAĞLIYOR.

SOLENOİD VANA NE DEMEKTİR?

Faber Solenoid Valfler, elektrik enerjisi ile çalışır ve akışkanların otomatik olarak kontrol edilmesi gerektiği her yerde kullanılır. Halk dilinde Selenoid Vana olarak ta geçmektedir. Teknolojinin gelişimine uygun olarak kullanma alanları daha da artmaktadır. Daha çok küçük hatlarda, pompanın sirküle ettiği hatlarda, kompresör ve jeneratör imalatlarında kullanılır.

Genel amaçlı kullanımlarda, su, buhar gibi akışkanlarda pirinç gövdeli valfler kullanırken, kimyasallar ve korozif akışkanlar için paslanmaz gövdeli olarak kullanılmaktadır.

Solenoid valfler sadece elektrikle çalışabilirler. 12, 24, 48, 72,110, 220V, AC veya DC olarak seçilebilir.

Uzun ömürlüdürler. Aktütatör ve pistonlu vana göre daha uzun yıllar kullanılabilirler.

SOLENOİD VALFLERİ NASIL SINIFLANDIRABİLİRİZ?

 1. KONUMLARINA GÖRE SOLENOİD VALFLER:
 • NK Bobin enerjilendirildiğinde kapalı olan hattı açmaya yarayan valfler normalde kapalı (NK),
 • NA açık olan hattı bobine enerji verildiğinde kapatmaya yarayan valfler ise normalde açık solenoid valf olarak adlandırılmaktadır.
 1. ÇALIŞMA ŞEKİLLERİNE GÖRE SOLENOİD VALFLER:
 • Pilot Kumandalı Solenoid valfler: Bu tip valfler, gövde üzerinde diyaframla iki basınç odacığının oluşturulması ve bunlar arasında basınç farkının kontrol edilmesi esasına göre çalışırlar. Akışkan tatbik edildiğinde valf diyaframının her iki tarafında da basınç oluşur ancak üst kısmındaki basınç daha yüksek olduğundan diyafram ana akış orifisini kapatır. Normalde kapalı pilot kumandalı solenoid valfte bobin enerjilendirildiğinde hareketli nüve üst kısma bağlı olan pilot orifisi çıkış yoluna açar, diyafram üzerindeki basınç dengesi bozulunca ana orifis açılarak akış gerçekleşir. Bu tip valfler basınç farkı esasına göre çalıştıkları için giriş ve çıkış basınç farkı min 0,5 bar olmalıdır. Aksi takdirde valf üzerinden akış meydana gelmez. Solenoid valf çek valf gibi işlev görmediğinden ters basınçlarda akışkan geri akar. Böyle durumlarda valften sonra bir çek valf bağlanması gerekir.
 • Direk Çekmeli solenioid valfler: Bobine elektrik enerjisi verildiğinde elektromanyetik kuvvet oluşmakta ve bu kuvvet valf içindeki hareketli nüveyi sabit nüveye doğru çekmektedir. Hareketli nüve, valfin giriş ve çıkışı arasındaki akışın gerçekleştiği orifisi açmakta (normal kapalı tip) veya kapamaktadır. (normalde açık) ve bu şekilde akış kontrolü sağlanmaktadır. Hareketli nüvenin orifisle temas eden yüzeyinde sızdırmazlık conta ile sağlanır. Bu conta valfin içinden geçen akışkanla temas ettiğinden valfi kullanacağınız akışkanın türüne göre doğru sızdırmazlık elemanının seçilmesi önemlidir. Direk çekmeli solenoid valfler yalnızca bobin gücüne dayanarak çalıştıklardanıdan hatta O bar basınç olması halinde de çalışmaktadır. Yine aynı nedenle orifis çapı büyüdükçe çalışma basıncı küçülür. Direk çekmeli solenoid valflerde orifis çapı 1,5 mm. İle 4mm. Arasında, çalışma basıncı da 0-40 Bar aralığında değişmektedir. Direkt çekmeli solenoid valfler 2 veya 3 yollu, NK veya Na olarak guruplandırılır.
 • Direkt ve Pilot Kumandalı Valfler: Bu valfler her iki çalışma şeklinin kombinasyonu olarak düşünülmelidir. Çekirdek mekanizması mekanik olarak diyaframa akuple edilmiştir. Bobin enerjilendirildiğinde çekirdek hareket ederek diyaframı yukarı kaldırır ve akışkanın geçmesi sağlanır.
 1. KULLANIM ALANLARINA GÖRE SOLENOİD VALFLER
 • Genel Maksat Solenoid Valfler: Su, hava, asal gazlar, hafif yağlar ve bunun gibi akışkanlarda kullanılır. Diyafram malzemesi olarak NBR veya Viton kullanılır. Akışkanın sıcaklığı 80 c geçmemesi gerekir.
 • Buhar Solenoid Valfleri: Buhar, sıcak su, sıcak yağ vb. akışkanlarda kullanılırlar. Diyafram malzemesi olarak PTFE veya EPDM kullanılır. Akışkan sıcaklığının 160 C geçmemesi gerekir.
 • Düşük basınç ve Vakum Solenoid Valfleri: Su, hava, asal gazlar, hafif yağlar vb. akışkanlarda kullanılır. Maksimum fark basıncının 4 bar ve mininum fark basıncınında -1 olması gerekir. Diyafram olarak NBR nitril kullanılır. Akışkan sıcaklığının 80 C geçmemesi gerekir.
 • Yakıt solenoid valfleri: Fuel oil, mazot, yağ, sıcak hava vb. akışkanlarda kullanılır. Diyafram malzemesi olarak viton kullanılır. Akışkan sıcaklığının 160 dereceyi geçmemesi gerekir.
 • Kompresör Solenoid Valfleri: Hava ve yağlı akışkanlarda kullanılır. Diyafram malzemesi olarak viton kullanılır. Akışkan sıcaklığının 160 dereceyi geçmemesi gerekir.
 1. MALZEMESİNE GÖRE SOLENOİD VALFLER:
 • Pirinç Solenoid Valfler: Gövde ve kapak malzemesi, kovan ve çekirgdeği pirinç mazemedir. Kimyasal akışkanlar, yüksek basınçlı prosesler, yüksek sıcaklık ve yağlı proseslerde dışında kullanılır.
 • Paslanmaz Çelik solenoid valfler: Direkt çekmeli solenoid valflerdir. Gövde ve kapak malzemesi, kovan ve çekirgdeği pirinç mazemedir. Kimyasal akışkanlar, yüksek basınçlı prosesler, yüksek sıcaklık ve yağlı proseslerde kullanılır.
 1. YOL SAYISINA GÖRE SOLENOİD VALFLER
 • 2/2 yollu: 2 yollu ve 2 pozisyonlu valflerde bir giriş ve bir çıkış bağlantısı vardır. Bu vaflerin NK veya NA pozisyonları bulunur.
 • 3/2 yollu: 3 yollu-2 pozisyonlu valflerde üç adet bağlantı ve iki adet orifis bulunur. Bir orifis açıldığında diğer orifis kapanır. Bu valfler genellikle basıncı uygulamak ve diyafram valften veya tek hareketli silindirden, eksoz basıncını geri almak için kullanılır. 2 ayrı çalışma metodu vardır. NK Pozisyonu: Bobin enerjisizken, basınç bağlantısı kapalı ve eksoz bağlantısı silindire bağladır. Bobin enerjiliyken basınç bağlantısı silindire bağlanır ve eksoz bağlantısı kapanır. Üniversal Pozisyon: Valfin NK veya NA pozisyonlarında bulunması sağlar. Bununla birlikte valf bir veya iki bağlantı noktası seçmek veya bir bağlantı noktasından diğerine olan akımın yönünü değiştirmek için bağlanabilir.
 1. YAPISINA GÖRE SOLENOİD VALFLER
 • Teklif Solenoid Valf: Tek gövdeli valflerdir.
 • Grup Solenoid Valfler: Damperli kamyon, endüstrniyel mutfak ve banyolarda, medikal cihazlarda ve özel tip uygulamalarda kullanılırlar. Diyafram malzemesi olarak viton kullanılır. Akışkan sıcaklığı 160 dereceyi geçmemelidir.

SOLENOİD VALF TEKNİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

1/8” ölçüsünden başlayan dişli tiplerin maksimum 2” ölçüsü vardır. Daha büyük ölçüleri ve Flanşı modeli yoktur.

El ile kumanda edilebilme özelliği fazla tercih edilen bir özellik değildir. Elektrikler kesildiği zaman elle müdahale edilebilmesi için kullanılan parçadır. 

Genel itibariyle pirinç gövdelidirler. Özel olarak paslanmaz çelik, bronz, dökme demir, çelik veya plastik gövdeli solenoid valfler de üretilmektedir.

SOLENOİD VALF DİYAFRAM ÖZELLİKLERİ

Diyafram basınç farkıyla çalışır. Akışkanın minimum çalışma basıncı-basınç farkı 0,5 bardır. Bunun altındaki akışkan basıncının olduğu yerlerde çalışamazlar. Dolayısıyla kendinden akışlı depolarda, sistemlerde, basınç düşük olduğu sistemlerde vakum tipi tercih edilir.

Diyafram Malzemesi

Diyaframı HI-NBR (Genel Maksat), Viton ( Yağ, mazot, benzin)  veya Teflon (Sıcaksu, Buhar) olabilir .Solenoid vanalar hava tesisatlarında kullanıldığı için ve hava içindede şartlandırıcı yağı daima olduğundan normal NBR değil HI-NBR kullanılmalıdır. Hidrojen Nitril Rubber benzin hariç diğer yağlara dayanıklıdır.

SOLENOİD VALF BOBİN ÖZELLİKLERİ

Solenoid vanan en önemli elemanıdır. Soketli ve kablolu olmak üzere 2 tip bobin vardır. Kullanım kolaylığı itibariyle Soketli tipleri daha yaygın kullanılır. Bobin izolasyon sınıf F olmalıdır. Koruma sınıfı EN 60529 uygun olarak IP65 olmalıdır. Diyaframlı solenoidlerde daha çok  10, 13, 19 Vatt güçteki bobinler kullanılmaktadır.

Bobinler EN 60204 ve VDE 0580 uygun dizayn edilmiş olmalıdır.  Bobin gövdesi Cam takviyeli Polyamid 6.6 malzemeden üretilir.

 • Voltaj belirtilmediği sürece genel itibariyle istenilen voltaj 220 V AC dir.
 • Bobinler kullanım yerinin hassasiyetlerine bağlı olarak çok az miktarda ex-proof olarak tercih edilmektedir.

SOLENOİD VALF KOVAN ÖZELLİKLERİ

Genel itibariyle Kovanlar pirinç ve paslanmaz malzemeden yapılır. Genel kullanımlar için pirinç, asitler ve kimyasallar için Paslanmaz Çelik Kovan kullanılır. Genelde satılan kovanlar Pirinçtir. Pirinç fiyatı paslanmaza yakınsa tüm serilerde Paslanmaz kullanılabilir. Çekirdek 430 F paslanmaz çeliktendir. Yay: 303 veya 302 paslanmaz çeliktir.

 • Montaj Pozisiyonu: Herhangi bir pozisyonda monte edilebilirler.
 • İşletme Sıcaklığı: Ambient -10 C +50 C, Akışkan -10 C, +180 C
 • Minimum İşletme Basıncı: Valfin kullanılacağı hat ve sistemin minimum maksimum basınç değerleri uygun valfin seçimi için son derece önemlidir. Bu değerlere uygun valf seçiminin yapılmaması valfin uzun ömürlü olmasını engeller.
 • Maksimum İşletme Basıncı: Genel amaçlı diyaframlı vanaların 1(8,1/4,½”,3/4,1” ölçüleri PN40, 11/4”, 11/2”,2” ölçüleri ise PN10 sınıfıdır.

ORİFİS ÇAPI NE DEMEKTİR?

Orifis Çapı: Geçiş çapıdır. Debiye göre tesbit edilir. Çap küçüldükçe basınç artar, çap arttıkça basınç azalır. 

Solenoid vana fiyatları pnömatik pistonlu vana ve aktüatörlere göre daha ucuzdur.

Faber Solenoid Vanaları ilgili sertifikalara sahip olup, her türlü yedek parça ve mühendislik desteği ile birlikte 2 yıl garantili olarak piyasa sunulmaktadır.

FABER SOLENOİD VANALAR NERELERDE KULLANILABİLİR?

Tekstil, arıtma, kimya, gıda, içecek ve ilaç sanayinde çeşitli proseslerde, makine imalatlarında kullanılmaktadır.

ÖZEL PROJE GELİŞTİREBİLİR MİYİZ? BİRLİKTE ÜRÜN, ÇÖZÜM GELİŞTİRME PROJE SİYAPABİLİR MİYİZ?

Vana, motorlu vanalar, pirinç bağlantı parçaları, aktüatörler vb. akış kontrol sistemlerinde üretiminize, ürününüze ve projenize yönelik çalışmaları birlikte yürütebiliriz. En etkin, en verimli ürünü, sistemi ve çözümü geliştirme konusunda ortak çalışmalar yürütebiliriz. Arge, ürge bölümümüz her zaman yanınızdadır. Lütfen teknik işler koordinatörlüğümüz ile irtibata geçiniz.

www.fbrvayve.com.tr

FABER, FBR SOLENOİD VANALARINI NEREDE BULABİLİRİM?

Endüstriyel vana gurubun, motorlu, aktüatörlü vanaları, pistonlu vanaları Faber, FBR’de bulabilirsiniz.

Bölgenizdeki Faber bayisinden ürün temin edebilirsiniz

Detay bilgi ve teknik destek için sitemizi ve sosyal sayfalarımızı kullanabilirsiniz.

https://www.fbrvalve.com/collections/solenoid-vanalar

 

 

 

 

KaydetKaydet
Previous article FABER KELEBEK VANALAR WAFER VE LUG MODELLERİYLE SANAYİMİZİN HİZMETİNDE
Next article AKTÜATÖR SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSULAR?